Opis gatunków , potomstwo .

Samice co jakiś czas mają ruję czyli tylko w tym czasie samica może zajść w ciążę .reproduction


Słonie :
Słonie żyją max. 85 lat .Dojrzałość osiągają w wieku 13 lat w wieku 14 lat mogą mieć potomstwo .
Ciąża trwa 7dni po tym czasie rodzi się 1 słoniątko .Słonie są wyłącznie roślinożerne. Pożerają różnego rodzaju trawy, liście, mniejsze gałęzie i konary oraz owoce. .

Kaberu (Wilki sawanny):
Kaberu są wilkami . Jest to gatunek zagrożony i niewiele o nim wiadomo. Zamieszkują wyżej położone tereny . Ciąża trwa 5dni . W jednym miocie może być do 4 szczeniąt . Watahy tych wilków liczą od 2 do 40 osobników . Szczeniaki dorastają w wieku 2lat .


Likaony:
Likaony prowadzą głównie dzienny tryb życia. Watahy afrykańskich likaonów liczą od 10 do 60 osobników, są to największe stada jakie tworzą ssaki drapieżne. Społeczeństwo likaonów jest silnie ze sobą powiązane, występuje hierarchia osobników. Wszyscy członkowie stada śpią i polują zawsze razem. Grupie przewodzi dominująca para, a hierarchia jest osobna dla samców, osobna dla samic. Ciąża trwa 4 dni . W jednym miocie może być od 1- 4 młodych .

Lwy :
Lwy jako jedyne kotowate żyją w grupach rodzinnych. Stado składa się z 3–15 osobników – spokrewnionych samic, ich potomstwa obojga płci i kilku niespokrewnionych samców, których głównym zadaniem jest obrona terytorium
Ciąża trwa 5dni. W jednym miocie mogą być 2-4 maluchy . Lwy dorastają w wieku 2 lat a żyją max.30 lat .

Antylopy tomsona :
Żyją około 10-12 lat.
Ciąża trwa 6 dni . Potem rodzi się 1 maluch który dorasta w wieku  roku .
Preferują krótkie, niezbyt gęste trawy. Zjadają też resztki pozostawione przez zebry i gnu, a podczas suszy chętnie żywią się owocami i gałązkami krzewów.

Zebry:
Ciąża u zebr trwa 2 dni . Po tym czasie rodzi się 1 źrebak . Źrebię dorasta gdy ma 3 lata.
Roślinożerne, głównym pożywieniem są trawy. Zebry podobnie jak większość koniowatych, żyją w stadach. Stado składa się z ogiera, kilku samic i potomstwa.

Gnu:
Ciąża trwa 3 dni . Po tym czasie samica ma 1 młode .Gnu dorastają gdy mają 2 roku a własne potomstwo może mieć po ukończeniu 3 lat . Żywią się trawą . Gnu żyje średnio 15-20 lat

Żyrafy:
Żyrafy zazwyczaj spotyka się w grupach. Są to jednak grupy otwarte, których skład ciągle się zmienia. Osobniki łączą nieliczne silne więzy społeczne i członkowie zgromadzeń zmieniają się co kilka godzin. Liczba zwierząt w takim zgromadzeniu może wynosić do 32 żyraf. Ciąża trwa 6 dni . Samica może mieć tylko 1 młode które dorasta w wieku 3 lat . Żyrafy żyją max. 20 lat.

Hipopotamy:
Ciąża trwa 5 dni samica może urodzić 1 młode które dorasta w wieku 5 lat. Hipopotami żywią się trawą . Dzień spędzają w wodzie chociaż nie potrafią pływać. Żyją one max. 30lat.

Bawoły:
Ciąża trawa 7 dni . Rodzi się 1-2 młode . Dorastają w wieku 3 lat. Bawoły żyją w stadach zapewniając ochronę młodym i słabym członkom . Żywią się trawą .

Gepardy:
Samice rodzą od 3 do 5 młodych po ciąży trwającej 3 dni.  Od matki odłączają się między 13. a 20. miesiącem życia. Gepard może żyć ponad 20 lat. W przeciwieństwie do innych kotów dorosłe samice nie mają swoich terytoriów i raczej unikają się wzajemnie. Samce czasami tworzą małe grupy, zwłaszcza jeśli pochodzą z tego samego miotu.

Lamparty:
Po ciąży trwającej 4 dni rodzi się od jednego do sześciu młodych, które opuszczają matkę po ok. 2-3 latach w poszukiwaniu własnego terytorium .

Hieny:
Hieny żyją w klanach lub są samotnikami . Żywią się głównie padliną ale gdy brakuje pożywienia polują . Ciąża u hieny trwa 4 dni . Samica rodzi 1-3 młode które dorastają gdy ukończą 3 lata .Hieny żyją ok. 20 lat .

Surykatki: 
W warunkach naturalnych surykatki mogą rodzić młode o każdej porze roku.  Ciąża trwa 4dni , a w miocie rodzi się zazwyczaj 2 do 4 młodych. Samica może urodzić do trzech miotów w roku. Długość życia surykatek dochodzi do 20 lat .



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz